20.7k views
0 votes
A 2-pound bottle of ketchup costs $29.44. What is the price per ounce?

User Inceddy
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Below

Explanation:

There are 16 oz/ lb

$29.44 / ( 2 lb * 16 oz/lb) = $ . 92 /oz

User Ljc
by
7.8k points