73.0k views
2 votes
Machine A has a fixed daily cost of $60 and a variable cost of $1.00 per item produced. Machine B has a fixed daily cost of $20 and a variable cost of $1.50 per item produced.

User Nick Taras
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

To determine which machine is more cost-effective, we need to compare the total cost for each machine for a given number of items produced.

Let's say we want to produce x items.

For Machine A, the total cost would be:

Total Cost A = Fixed Cost A + Variable Cost A

Total Cost A = $60 + ($1.00 * x)

Total Cost A = $60 + $1.00x

For Machine B, the total cost would be:

Total Cost B = Fixed Cost B + Variable Cost B

Total Cost B = $20 + ($1.50 * x)

Total Cost B = $20 + $1.50x

To find out which machine is more cost-effective for a specific number of items produced, we can set the two total cost equations equal to each other and solve for x:

$60 + $1.00x = $20 + $1.50x

$0.50x = $40

x = 80

So, if we need to produce 80 items, both machines will cost the same amount:

Total Cost A = $60 + ($1.00 * 80) = $140

Total Cost B = $20 + ($1.50 * 80) = $140

However, if we need to produce less than 80 items, Machine A will be more cost-effective, and if we need to produce more than 80 items, Machine B will be more cost-effective.

User Shahryar
by
6.3k points