73.0k views
2 votes
Machine A has a fixed daily cost of $60 and a variable cost of $1.00 per item produced. Machine B has a fixed daily cost of $20 and a variable cost of $1.50 per item produced.

User Nick Taras
by
8.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

To determine which machine is more cost-effective, we need to compare the total cost for each machine for a given number of items produced.

Let's say we want to produce x items.

For Machine A, the total cost would be:

Total Cost A = Fixed Cost A + Variable Cost A

Total Cost A = $60 + ($1.00 * x)

Total Cost A = $60 + $1.00x

For Machine B, the total cost would be:

Total Cost B = Fixed Cost B + Variable Cost B

Total Cost B = $20 + ($1.50 * x)

Total Cost B = $20 + $1.50x

To find out which machine is more cost-effective for a specific number of items produced, we can set the two total cost equations equal to each other and solve for x:

$60 + $1.00x = $20 + $1.50x

$0.50x = $40

x = 80

So, if we need to produce 80 items, both machines will cost the same amount:

Total Cost A = $60 + ($1.00 * 80) = $140

Total Cost B = $20 + ($1.50 * 80) = $140

However, if we need to produce less than 80 items, Machine A will be more cost-effective, and if we need to produce more than 80 items, Machine B will be more cost-effective.

User Shahryar
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories