67.0k views
4 votes
Which is a better buy?

3-gallon jug of water for $16.80

18-cup jug of water for $3.78

User Epool
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

18-cup jug of water for $3.78

Explanation:

3-gallon jug of water for $16.80

3 gallon = 48 cups

16.80 / 48 = $0.35 per cup

18-cup jug of water for $3.78

3.78 / 18 = $0.21 per cup

So, 18-cup jug of water for $3.78 is a better buy.

User Elijah Glover
by
7.0k points