Answer:
18-cup jug of water for $3.78
Explanation:
3-gallon jug of water for $16.80
3 gallon = 48 cups
16.80 / 48 = $0.35 per cup
3.78 / 18 = $0.21 per cup
So, 18-cup jug of water for $3.78 is a better buy.
7.8m questions
10.5m answers