128k views
0 votes
Masha biked 20 km 20 minutes faster than Dasha biked 20 km. Find the speed of each cyclist if one biked 2 km/h faster than the other

2 Answers

4 votes
Mashas speed 12 km/h and dasha 10 km/h
User Rcorty
by
7.5k points
7 votes

Answer:

Answer:

12 km/h and 10 km/h

Explanation:

Let the speed of Masha = s, speed of Dasha = d

Distance = 20 km

Time difference = 20 min = 1/3 hr

Speed difference = 2 km/h

As per above info we get following equations:

s = d + 2

20/s + 1/3 = 20/d

Substitute s and solve for d:

20/(d + 2) + 1/3 = 20/d

Get rid of fraction by multiplying all terms by 3d(d + 2):

60d + d(d + 2) = 60(d + 2)

60d + d² + 2d = 60d + 120

d² + 2d = 120

d² + 2d + 1 = 121

(d + 1)² = 11²

d + 1 = 11

d = 10

Find s:

s = 10 + 2 = 12

The answer is

Masha's speed 12 km/h and Dasha's speed 10 km/h

User Dilar
by
7.3k points