159k views
3 votes
A 2-pound jar of salsa costs $10.56. What is the price per ounce?

User Pabluez
by
7.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:$0.33 (rounded to the nearest cent)

Explanation:

There are 16 ounces in a pound, so a 2-pound jar contains 2 x 16 = 32 ounces.To find the price per ounce of the salsa, we divide the total cost by the number of ounces:Price per ounce = Total cost / Number of ounces

Price per ounce = $10.56 / 32

Price per ounce = $0.33 (rounded to the nearest cent)

Therefore, the price per ounce of the salsa is $0.33.

User DDave
by
7.6k points
6 votes

Answer:

$0.33 per ounce

Explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pound = 32 ounces

What is the price per ounce?

10.56 / 32 = $0.33 per ounce

So, the price per ounce is $0.33

User VSB
by
7.7k points