Answer:
$0.82 per cup
Explanation:
1 gallon = 16 cups
3 gallons = 48 cups
So, 48 cups cost $39.36
What is the price per cup?
39.36 / 48 = $0.82 per cup
So, the price per cup is $0.82
8.6m questions
11.3m answers