66.6k views
2 votes
A 3-gallon container of disinfectant costs $39.36. What is the price per cup?

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.82 per cup

Explanation:

1 gallon = 16 cups

3 gallons = 48 cups

So, 48 cups cost $39.36

What is the price per cup?

39.36 / 48 = $0.82 per cup

So, the price per cup is $0.82

User Sietschie
by
7.6k points