138k views
4 votes
A 4-quart carton of fruit punch costs $4.80. What is the price per cup?

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.30

Explanation:

1 quart = 4 cups

4 quart = 16 cups

What is the price per cup?

4.80 / 16 = $0.30

So, the price per cup is $0.30

User Earthling
by
7.8k points