154k views
1 vote
5 tons of rocks cost $9,900.00. What is the price per pound?

User Sudhin
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.99 per pound of rock

Explanation:

We take

$9,900 / 5 = $1980 per ton of rock

1 ton = 2000 pound

What is the price per pound?

We take

1980 / 2000 = $0.99 per pound of rock

So, the price per pound of rock is $0.99

User Cam Song
by
7.3k points