Answer:
$0.99 per pound of rock
Explanation:
We take
$9,900 / 5 = $1980 per ton of rock
1 ton = 2000 pound
What is the price per pound?
1980 / 2000 = $0.99 per pound of rock
So, the price per pound of rock is $0.99
8.3m questions
10.9m answers