Answer:
Explanation:
To find the unit price of each size, we need to divide the cost of the bottle by the number of ounces in the bottle:
Unit price of 10.1 ounce bottle = $1.88 / 10.1 ounces ≈ $0.19 per ounce
Unit price of 23.7 ounce bottle = $4.98 / 23.7 ounces ≈ $0.21 per ounce
Based on the unit prices, the 10.1 ounce bottle is the better buy as it has a lower unit price than the 23.7 ounce bottle. Therefore, if the goal is to minimize cost per ounce, the 10.1 ounce bottle would be the better choice.