217k views
2 votes
For the following reaction, the initial [CH4] = 0.115M and at equilibrium the [C₂H₂] = 0.035M. What is the value for Kc? (give the value to 2 sig figs without units) 2 CH (g) = C₂H₂(g) + 3H₂(g)​

User Bowersbros
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.15

Step-by-step explanation:

The equilibrium constant expression for the given reaction is:

Kc = ([C₂H₂][H₂]³)/[CH₄]²

Substituting the given equilibrium concentrations, we get:

Kc = [(0.035 M)(0.115 M)²]/(0.035 M)³

Simplifying, we get:

Kc = 0.15

Therefore, the value of Kc for the reaction is 0.15, rounded to 2 significant figures.

User Cybot
by
7.4k points