Answer:
See below
Step-by-step explanation:
1. Contribution margin income statement
Sales (4,450 × $295)
$1,312,750
Less: Variable costs
Plastic for casting
$115,700
Wages
$404,950
Drum stand
$155,750
Variable selling
$106,800
Contribution
$529,550
Less : Fixed costs
Taxes on factory
$14,500
Factory Maintenance
$29,000
Depreciation
$89,000
Lease of equipment
$29,000
Accounting staff salaries
$79,000
Admin management salaries
$159,000
Profit before tax
$130,050
Less :
Tax at 30%
$39,015
Profit after tax
$91,035
2. Contribution margin per unit
Contribution margin per unit = Total contribution / Number of units
Contribution margin per unit = $529,550 / 4,450
Contribution margin per unit = $119 per unit
•Contribution margin ratio
= Contribution margin per unit / Unit cost of drum
= $119 / $295
Contribution margin ratio = 40.34%