235k views
2 votes
$12.16 for 4.07 shrimp and then $14.99 for 5.11 bag. What is the unit price for both? Which is better but?

1 Answer

1 vote

Explanation:

What we do here is divide the price of an item by the amount of the item

For shrimp:


(12.16)/(4.07) = 2.99

For the bag


(14.99)/(5.11) = 2.93

Looks like the second option is better because it's cheaper per unit price by 6 cents

User Maximas
by
6.9k points