Answer:
V = 216 cm³
Explanation:
the volume (V) of a cube is calculated as
V = s³ ( s is the side length )
given
area of base = 36 cm² and area is calculated as area = s² , then
s² = 36 ( take square root of both sides )
s =
= 6
Then
V = 6³ = 216 cm³