Answer:
The 4th company should receive $100,000 for their part in the project.
Explanation:
Let's denote the amount of work completed by the 4th company as x. Then, according to the problem statement:
The 3rd company will complete 4x amount of work.
The 1st company will complete 3 times the amount of work completed by the 3rd company, so it will complete 3(4x) = 12x amount of work.
The 2nd company will complete twice the amount of work completed by the 1st company, so it will complete 2(12x) = 24x amount of work.
Therefore, the total amount of work completed by all four companies is:
x + 4x + 12x + 24x = 41x
We know that the total cost of the project is $4,100,000, so we can set up the following equation based on the proportion of the work completed by each company to the total amount of work:
Cost for 4th company / x = Total cost of project / (41x)
Simplifying this equation, we can solve for the cost for the 4th company:
Cost for 4th company = (x / (41x)) * $4,100,000
= $100,000
Therefore, the 4th company should receive $100,000 for their part in the project.