211k views
5 votes
A box of 96 forks for $4.98. what is the unit price rounded to the nearest cent?

User Grier
by
6.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

below

Explanation:

Looking for unit price of cents per fork ...or cents/fork

498 cents / 96 forks = 5.19 = ~ 5 cents/fork

User Muhammad Mahmoud
by
7.9k points