211k views
5 votes
A box of 96 forks for $4.98. what is the unit price rounded to the nearest cent?

User Grier
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

below

Explanation:

Looking for unit price of cents per fork ...or cents/fork

498 cents / 96 forks = 5.19 = ~ 5 cents/fork

User Muhammad Mahmoud
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories