80.3k views
3 votes
Which has more kinetic energy: a 0.0011-kg bullet traveling at 389 m/s or a 7.8 107-kg ocean liner traveling at 11 m/s (21 knots)?

User Monu Kumar
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

the ocean liner

Step-by-step explanation:

KE = 1/2mv²

bullet: KE = 1/2(0.0011 kg)((389 m/s)² = 83.2 J

ship: KE = 1/2(7.8x10⁷ kg)(11 m/s)² = 4.7x10⁹ J

User Abdu
by
7.2k points