117k views
0 votes
A man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of 186 N. If 26% of the force is directed horizontally, how much work is done by the man in pushing the mower 6.5 m?

User Mislav
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Work = 1243.17 J

Step-by-step explanation:

Work = Force × Distance × Cosine (Angle)

Work = 186 N x 6.5 m x Cosine (26°)

Work = 186 N x 6.5 m x 0.906

Work = 1243.17 J

User Jessyca
by
7.0k points