11.2k views
5 votes
A chemist prepares a solution of barium chloride BaCl2 by measuring out 8.1μmol of barium chloride into a 50.mL volumetric flask and filling the flask to the mark with water.

Calculate the concentration in /μmolL of the chemist's barium chloride solution. Be sure your answer has the correct number of significant digits.

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

The amount of barium chloride used is 8.1 μmol and it was dissolved in a 50 mL flask. To find the concentration, we need to divide the amount of solute by the volume of solution:

Concentration = amount of solute / volume of solution

The volume of solution in liters is:

50 mL = 50 × 10^(-3) L = 0.050 L

So the concentration of the barium chloride solution in μmol/L is:

Concentration = 8.1 μmol / 0.050 L

Concentration = 162 μmol/L

Therefore, the concentration of the chemist's barium chloride solution is 162 μmol/L.

User LhasaDad
by
7.3k points