Answer:
60 cm
Step-by-step explanation:
Torque = τ = rFsinΘ
In this case Θ = 90, so sinΘ = 1
x = distance from fulcrum of the 1 kg mass
(2 kg)(g)(0.30 m) = (1 kg)(g)(x) because the beam is in equilibrium
0.60 N·m = (1 N)x
x = 0.60 m = 60 cm
7.9m questions
10.5m answers