Answer:
$4
Explanation:
Let's denote the price of an apple by "a" and the price of a mango by "m". Then we can set up two equations based on the information given in the problem:
"The total price of 3 mangoes and 6 apples is $42"
mangoes are three times apples in this case.
3m + 6a = 42
"The price of a mango is $2 less than 2 times that of an apple"
m = 2a - 2
Now we can substitute equation 2 into equation 1 and solve for "a":
3(2a - 2) + 6a = 42
6a - 6 + 6a = 42
12a = 48
a = 4
Therefore, the price of an apple is $4.
꧁༒αηѕωєяє∂ ву gσ∂кєу༒꧂