105k views
0 votes
The head of a rattlesnake can accelerate at 50 m/s2 in striking a victim. If a car could do as well, how long would it take to reach a speed of 100 km/h from rest

1 Answer

8 votes

Answer:

the time for the car to reach the final velocity is 0.56 s.

Step-by-step explanation:

Given;

acceleration of the car, a = 50 m/s²

final velocity of the car, v = 100 km/h = 27.778 m/s

the initial velocity of the car, u = 0

The time for the car to reach the final velocity is calculated as;

v = u + at

27.778 = 0 + 50t

27.778 = 50t

t = 27.778 / 50

t = 0.56 s

Therefore, the time for the car to reach the final velocity is 0.56 s.

User RobertF
by
6.8k points