52.2k views
5 votes
Kourtney accrued $1,375 after 6 months. If she deposited 50,000 at the start what was the interest rate? PLS I NEED HELP ASAP

User GuidoMB
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: r = 5.5%

Step-by-step explanation:

6/12 = 0.5 (years)

(I=Prt) || 1375 = 50000 * r * 0.5

1375 = 25000r

1375/25000 = 25000r/25000

0.055 = r

0.055 * 100% = r

5.5% = r

(Please correct me if I'm wrong)

User Pallav
by
7.3k points