Answer:
21.62 Liters
Step-by-step explanation:
To determine the volume of a 0.5 M CaCl2 solution that can be made using 1200.0 g of CaCl2, you will need to use the molar mass of CaCl2 and the definition of molarity.
The molar mass of CaCl2 is:
CaCl2 = 1 x 40.08 g/mol (molar mass of Ca) + 2 x 35.45 g/mol (molar mass of Cl)
CaCl2 = 110.98 g/mol
To calculate the number of moles of CaCl2 in 1200.0 g, you can divide the mass by the molar mass:
moles of CaCl2 = 1200.0 g / 110.98 g/mol
moles of CaCl2 = 10.81 mol
Since molarity is defined as the number of moles of solute per liter of solution, you can calculate the volume of a 0.5 M CaCl2 solution that can be made using 10.81 moles of CaCl2:
0.5 M = 0.5 moles of CaCl2 per liter of solution
Volume of solution = moles of CaCl2 / Molarity
Volume of solution = 10.81 mol / 0.5 mol/L
Volume of solution = 21.62 L
Therefore, you can make 21.62 L of a 0.5 M CaCl2 solution using 1200.0 g of CaCl2.