Answer:
We can use the ratio of distance to time for the cheetah's first run to find how long it will take to run 147 meters.
The speed of the cheetah is given by:
Speed = distance/time
In the first run, the cheetah ran 196 meters in 8 seconds, so its speed was:
Speed = 196/8 = 24.5 meters per second
To find out how long it will take for the cheetah to run 147 meters, we can use the speed we just calculated and the distance we want to find:
Speed = distance/time
24.5 = 147/time
Solving for time:
time = 147/24.5
time = 6 seconds
Therefore, it will take the cheetah 6 seconds to run 147 meters.