Answer:
First of all list the given before starting to solve
GIVEN:
C= 66.7%
H=11.1%
O= 100-66.7-11.1= 22.2%
In any empirical formula problem you must first find
- the mass % of the elements in the compound. ...
- Then change the % to grams. ...
- Next, divide all the masses by their respective molar masses. ...
- Pick the smallest answer of moles and divide all figures by that.
Let's start:
look u should memories the steps all to find it but if ur given the percentage already so no need to find the mass bcz in the first place we find the mass just to find the percentage.
now change the percentage we have in each element to 100grams now u would ask why 100g and not 1g well , we chose 100 bcz it's percentage and easier to calculate.
after converting all to grams
follow another formula

n represents number of moles
so apply to each , but for the molar mass u either should be given
H= 1 g/mol
C=12g/mol
O=16g/mol
apply it for each
HOPE U UNDERSTOOD IT