Answer:
The builder has 28,200m^2 left to build the houses.
Explanation:
For the roads,
They are 3m wide and they stretch 200m.
We must find the area for one road and multiply by three.
Area = Length * Width
Area = 200m * 3m
Area = 600m^2
600 * 3 = 1800m^2
1800m^2 is taken up by the three roads.
Next, we must find the total area of the field.
Area = Length * Width
Area = 200m * 150m
Area = 30,000m^2
30,000m^2 is the total area of the field, and we need to subtract the area the roads take up to determine the area left for the houses.
30,000m^2 - 1800m^2 = 28,200m^2
The builder has 28,200m^2 left to build the houses.