Answer: To calculate the amount of canvas needed for one tent, we need to calculate the total surface area of the tent. The tent consists of two parts: the cylindrical lower part and the conical upper part.
The surface area of the cylindrical part can be calculated as follows:
The base area of the cylinder = π × r² = π × 2.8² ≈ 24.61 m²
The lateral area of the cylinder = 2 × π × r × h = 2 × π × 2.8 × 3.5 ≈ 54.99 m²
So, the total surface area of the cylindrical part is the sum of the base area and lateral area, which is:
Total surface area of cylindrical part = 24.61 + 54.99 ≈ 79.60 m²
The surface area of the conical part can be calculated as follows:
The slant height of the cone = √(r² + h²) = √(2.8² + 2.1²) ≈ 3.44 m
The lateral area of the cone = π × r × slant height = π × 2.8 × 3.44 ≈ 24.12 m²
So, the total surface area of the conical part is the sum of the base area and lateral area, which is:
Total surface area of conical part = 24.61 + 24.12 ≈ 48.73 m²
Therefore, the total surface area of one tent is:
Total surface area of one tent = 79.60 + 48.73 ≈ 128.33 m²
To make 1500 tents, the total amount of canvas required is:
Total amount of canvas required = 1500 × 128.33 ≈ 192,495 m²
The cost of the canvas is given as Rs 120 per m². Therefore, the total cost of the canvas required to make the tents is:
Total cost of canvas = 192,495 × 120 ≈ Rs 23,099,400
As 50 schools have decided to share the expenditure equally, the amount shared by each school will be:
Amount shared by each school = Total cost of canvas / 50
Amount shared by each school = 23,099,400 / 50
Amount shared by each school ≈ Rs 461,988
Therefore, each school will have to contribute approximately Rs 461,988 to set up the tents.
Explanation: