Answer:
Initial deposit = $1812.47
Explanation:
Applying the compound interest formula
A = P ( 1 + r/n
---- ( 1 )
A ( final amount ) = $3000
P = ?
r = 5% = 0.05
n = 12 * 10 = 120 ( given interest is compounded monthly )
t = 10 years
Back to equation ( 1 )
P = A / ( 1 + r/n
= 3000 / ( 1 + 0.00042)^1200
= 3000 / 1.6552
= $1812.47