First, we can use the information given to find the unit price of the taxi fare. We know that a 64-mile taxi ride takes 72 minutes and costs $57.60, so we can use this to find the unit price per mile and per minute:
Unit price per mile = $57.60 / 64 miles = $0.90 per mile
Unit price per minute = $57.60 / 72 minutes = $0.80 per minute
Now that we have the unit prices, we can use them to find the cost of a 36-minute taxi ride:
Cost of 36-minute taxi ride = (36 minutes) x ($0.80 per minute) = $28.80
Therefore, the unit price we need to find the cost of a 36-minute taxi ride is $0.80 per minute.
FYI, I don't know if this answer is legit or not. I'm still learning and I would be so grateful if you tell me the mistakes I made. But this is my answer so good luck!