83.4k views
0 votes
A cart slows with an acceleration of 2 m/s2 over a period of 6 s. If its initial speed was 12 m/s how far will it travel before it stops?

User Iuristona
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

36 m

Step-by-step explanation:

a = -2 m/s² negative a because it's slowing down

t = 6 s

v₀ = 12 m/s

v = 0

Δx = v₀t + 1/2at²

Δx = (12 m/s)(6 s) + 1/2(-2 m/s²)(6 s)²

Δx = 72 m + (-36 m) = 36 m

User Hritik
by
6.5k points