233k views
3 votes
a 1079.1 kg car takes a 102.1-m-radius unbanked curve at 15.05 m/s. what is the size of the friction force on the car?

User Bukola
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

To find the friction force on the car, we can use the centripetal force formula:

F = (m * v^2) / r

where

m = mass of the car = 1079.1 kg

v = velocity of the car = 15.05 m/s

r = radius of the curve = 102.1 m

First, we need to find the centripetal force acting on the car:

Fc = m * v^2 / r

= 1079.1 kg * (15.05 m/s)^2 / 102.1 m

= 1784.4 N

The centripetal force is provided by the friction force between the car's tires and the road. Therefore, the friction force can be found by:

Ff = Fc

Ff = 1784.4 N

Therefore, the size of the friction force on the car is 1784.4 N.

User Wgodoy
by
6.8k points