184k views
4 votes
a 135-g sample of a mental requires 2.50 kj to change its temperature from 19.5c to 100.0c what is the specific heat of this metal

2 Answers

2 votes

Answer: 0.230 J/g°C 

Step-by-step explanation:

The equation of amount of heat gained/lost by a sample is defined as:

q = mCΔT

With q being the energy, m being the mass, C being the specific heat of the sample, and ΔT being the change in temperature. When solving for C, you get the equation:

C =
(q)/(m(T_(f)-T_(i)) )

When you plug in your values, you get the answer:

C = 
(2 500 J)/((135 g)(100.0-19.5) ) = 0.230 J/g°C 

User DCookie
by
6.8k points
7 votes

Answer:

The specific heat of the metal is 0.223 J/(g·°C).

Step-by-step explanation:

We can use the formula:

Q = m * c * ΔT

where Q is the amount of heat transferred, m is the mass of the metal, c is the specific heat of the metal, and ΔT is the change in temperature.

In this case, we know that the mass of the metal is 135 g, the change in temperature is ΔT = 100.0°C - 19.5°C = 80.5°C, and the amount of heat transferred is Q = 2.50 kJ = 2500 J.

Substituting these values into the formula and solving for c, we get:

c = Q / (m * ΔT)

c = 2500 J / (135 g * 80.5°C)

c = 0.223 J/(g·°C)

Therefore, the specific heat of the metal is 0.223 J/(g·°C).

User Sasigarn
by
7.2k points