Answer:
1 molecule will equal 3 atoms :)
Step-by-step explanation:
1 mole of water contains 6.02*10^23 molecules.
Each molecule of water contains 2 hydrogen atoms and 1 oxygen atom.
In the beaker there are 6.02*10^24 molecules of water.
=10*(6.02*10^23 molecules of water)
= 10 moles of water molecules.
1 molecule = 3 atoms