menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A self-harvested blueberry farm offers 6 lbs. of blueberries for $16.50 Draw a graph between the cost and the pounds of blueberries
asked
Mar 14, 2024
86.3k
views
4
votes
A self-harvested blueberry farm offers 6 lbs. of blueberries for $16.50
Draw a graph between the cost and the pounds of blueberries
Mathematics
middle-school
Creinig
asked
by
Creinig
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
So for the lb u 6x 5 because it gives u a whole number like 30. Now if 30x 16.50=49.50 u can start seeing the pattern hope this helps
Rushane
answered
Mar 19, 2024
by
Rushane
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 9, 2021
142k
views
A blueberry farmer finds that the diameters of blueberries harvested on his farm follow a normal distribution with a mean diameter of 5.85 mm and a standard deviation of 0.24 mm. The middle 20% of blueberries
Icebreaker
asked
Apr 9, 2021
by
Icebreaker
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
142k
views
asked
Aug 7, 2024
162k
views
At a blueberry farm, you can purchase 6 lbs of blueberries for $16.50. What is the cost of one pound of blueberries? A. $2.50 per pound B. $3.00 per pound C. $2.75 per pound D. $2.25 per pound
Winter
asked
Aug 7, 2024
by
Winter
8.8k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
162k
views
asked
Jul 20, 2021
155k
views
A you-pick blueberry farm offers 6 lbs of blueberries for $16.50.
Clestcruz
asked
Jul 20, 2021
by
Clestcruz
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
155k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org