6.5k views
4 votes
Find the unit price of 1,000 balloons for $190. Round your answer to the nearest cent if necessary

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.19 per balloon

Explanation:

$190 divided by 1,000 = .19

*to check your work(1,000 x .19)

Therefore, the balloon costs $0.19 per balloon. Hope it helped!

User Prajwal Udupa
by
8.2k points