61.0k views
0 votes
A bouncy ball is dropped such that the height of its first bounce is 6 feet and each successive bounce is 60% of the previous bounce's height. What would be the height of the 7th bounce of the ball? Round to the nearest tenth (if necessary).

sorry for the mess

User BSP
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer: 0.279936 ft or 0.3 ft rounded

Step-by-step explanation: Use an exponential function to model this equation. In this case use
6(0.6)^(x-1) where x represents the number of bounces. The -1 is there because it starts at 6 feet after the first bounce. Plug in 7 for x and the result is above.

User Sergiomahi
by
6.9k points
3 votes

Answer:

The height of the 7th bounce of the ball is approximately 0.28 feet, rounded to the nearest tenth would be 0.3 feet.

Explanation:

To find the height of the 7th bounce of the ball, we need to calculate the height of each bounce starting from the first. We know that the first bounce has a height of 6 feet. Each subsequent bounce will be 60% of the previous bounce's height. So we can use the following formula:

height of nth bounce = 0.6^(n-1) * 6

where n is the number of the bounce we want to find the height of.

For the 7th bounce, we have:

height of 7th bounce = 0.6^(7-1) * 6

height of 7th bounce = 0.6^6 * 6

height of 7th bounce = 0.046656 * 6

height of 7th bounce ≈ 0.28 feet

So the height of the 7th bounce of the ball is approximately 0.28 feet, rounded to the nearest tenth would be 0.3 feet.

User Ddieppa
by
6.1k points