184k views
2 votes
Unit rate for $67.92 for 4 gallons

User Josh Poley
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$16.98 per gallon

Explanation:

We can set up a equation using ratios:


(67.92)/(4)=(x)/(1)

Solve by cross multiplication (multiply the numerator of the first fraction by the denominator of the second fraction and the denominator of the first fraction by the numerator of the second fraction):

67.92=4x

Divide both sides by 4 to isolate x

$16.98

User Muhammad Abrar
by
6.2k points