44.1k views
5 votes
You can buy 1/2 pound of Red Delicious apples for $0.65, OR you can buy 2/3 pound of Honeycrisp apples for $1.70.

What is the cost of one pound of Red Delicious apples?

What is the cost of one pound of Honeycrisp apples?

Which is the
better deal?

1 Answer

4 votes

Answer:

Red Delicious: $1.30/lb

Honeycrisp: $2.55/lb

Red delicious is the better deal.

Explanation:

Red Delicious:

($0.65)/(1/2 lb) = $1.30/lb

Honeycrisp:

($1.70)/(2/3 lb) = $2.55/lb

Red delicious is the better deal.

User Ben Orozco
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories