Answer:
a=0.84m/s²
Step-by-step explanation:
a=v-u/t
where a=acelleration of the car,u=initial velocity,v=final velocity, t=time taken
a=?,u=15km/h,v=30km/h,t=5s
velocity is in m/s and we were given in km/h so we convert
or we say
v-u=30-15=15km/h
(v-u)=15×1000/3600=4.2m/s
a=v-u/t
a=4.2/5
a=0.84m/s²