137k views
0 votes
A 2-gallon container of disinfectant costs $13. 4. What is the price per quart?

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.68

Explanation:

1 gallon = 4 quarts

2 gallons = 13.4

13.4 (2-gallon price)/ 2 = 6.70 (1 gallon price)

6.70/4 = quart price

6.70/4 = 1.68 (quart price)

User Adheus
by
8.7k points

Related questions

1 answer
0 votes
188k views
1 answer
2 votes
218k views
1 answer
1 vote
188k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories