120k views
12 votes
1 bag of pretzels cost four dollars. Five bags of pretzels cost $12.00. Which has the lower unit price??

User Tarnisha
by
8.0k points

2 Answers

9 votes

Answer:

The 5 bags of pretzels.

Explanation:

Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00

User Luiso
by
7.8k points
6 votes

Answer:

The second option

Explanation:

In order to find the unit price of each, consider the quotient of amount of money per bag:

Case 1:

$4/ 1 bag

Case2:

$12 / 5 bags = $2.4 / 1 bag

Therefore, the second option is the one with lower unit price.

User Lahiru Jayakody
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.