Answer:
For 12 eggs at a cost of $1.66, the unit rate = 1.66/12 = $0.138 per egg
For 18 eggs at a cost of $2.23, the unit rate = 2.23/18 = $0.124 per egg
So buying a carton of 18 eggs for $2.23 is a better deal
Explanation:
Unit Rate = Total Cost/Number of items
For 12 eggs at a cost of $1.66, the unit rate = 1.66/12 = $0.138 per egg
For 18 eggs at a cost of $2.23, the unit rate = 2.23/18 = $0.124 per egg
So buying a carton of 18 eggs for $2.23 is a better deal