98.9k views
4 votes
Kate is comparing prices of eggs at her local grocery store. She can buy a carton of 12 eggs for $1.66 or a carton of 18 eggs for $2.23. What is the unit rate for each carton of eggs? Which carton of eggs is the better deal?

User Blami
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

To find the unit rate for each carton of eggs, we need to divide the cost by the number of eggs:

For the 12-egg carton:

Unit rate = $1.66 / 12 eggs

Unit rate = $0.1383 per egg

For the 18-egg carton:

Unit rate = $2.23 / 18 eggs

Unit rate = $0.1239 per egg

To determine which carton is the better deal, we need to compare the unit rates. The carton with the lower unit rate is the better deal. In this case, the 18-egg carton has a lower unit rate, so it is the better deal.

User Serdar Polat
by
8.0k points
7 votes

Answer:

For 12 eggs at a cost of $1.66, the unit rate = 1.66/12 = $0.138 per egg

For 18 eggs at a cost of $2.23, the unit rate = 2.23/18 = $0.124 per egg

So buying a carton of 18 eggs for $2.23 is a better deal

Explanation:

Unit Rate = Total Cost/Number of items

For 12 eggs at a cost of $1.66, the unit rate = 1.66/12 = $0.138 per egg

For 18 eggs at a cost of $2.23, the unit rate = 2.23/18 = $0.124 per egg

So buying a carton of 18 eggs for $2.23 is a better deal

User Yin Yang
by
8.1k points