Answer:
$11.75 on a 25-ounce bag
Explanation:
$7.93 on a 15.25-ounce bag
7.93 divided by 15.25 = $0.52 per ounce
$11.75 on a 25-ounce bag.
11.75 divided by 25 = $0.47 per ounce
So, $11.75 on a 25-ounce bag is a better buy.
Answer: Option b is the better buy because it costs less for ounce (unit rate)
Find the price per oz
Option a : $7.93 for 15.25
7.93/15.25 =
$0.52 per oz
Option b : $11.75 for 25 oz
11.75/25 =
$0.47 per oz
8.6m questions
11.2m answers