136k views
0 votes
Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Which is a better buy? Show your reasoning.

User Caveatrob
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$11.75 on a 25-ounce bag

Explanation:

$7.93 on a 15.25-ounce bag

7.93 divided by 15.25 = $0.52 per ounce

$11.75 on a 25-ounce bag.

11.75 divided by 25 = $0.47 per ounce

So, $11.75 on a 25-ounce bag is a better buy.

User KTB
by
7.5k points
5 votes

Answer: Option b is the better buy because it costs less for ounce (unit rate)

Explanation:

Find the price per oz

Option a : $7.93 for 15.25

7.93/15.25 =

$0.52 per oz

Option b : $11.75 for 25 oz

11.75/25 =

$0.47 per oz

User Maria Vill
by
7.5k points