menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost of 7 scarves is $71.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $71.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf?
asked
Feb 27, 2023
59.0k
views
17
votes
The cost of 7 scarves is $71.75. What is the unit price?
The unit price is $
per scarf?
Mathematics
college
Oleh Dokuka
asked
by
Oleh Dokuka
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Answer:
$10.25
Explanation:
Patad
answered
Mar 1, 2023
by
Patad
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
$10.75
Explanation:
Mrxra
answered
Mar 5, 2023
by
Mrxra
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 26, 2023
91.0k
views
The cost of 3 scarves is $71.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
Osama F Elias
asked
Nov 26, 2023
by
Osama F Elias
7.5k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
91.0k
views
asked
Mar 13, 2023
172k
views
Rachel and Glennis went shopping for the colder weather. Rachel purchased 3 scarves and 1 hat and spent $38. Glennis had more money so spend. She bought 4 scarves and 3 hats and spent $71.50. The situation
Tukanium
asked
Mar 13, 2023
by
Tukanium
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
172k
views
asked
Jan 8, 2022
82.0k
views
Winter is coming, so Sasha decides to buy new outdoor gear. She has a coupon good for 25% off. She buys a coat with an original price of $85. 75, a pair of boots with an original price of $71. 99, a scarf
Pherrymason
asked
Jan 8, 2022
by
Pherrymason
8.1k
points
Business
high-school
2
answers
0
votes
82.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org