108k views
0 votes
The cost of one pound of bananas is greater than $0.41 and less than $0.50. Sarah pays $3.40 for x pounds of

bananas. Which inequality represents the range of possible pounds purchased?
O 0.41 <
3.40
< 0.50
O 0.41
X
3.40
0.50
O 0.41 < 3.40x < 0.50
D 0.41 < 3.40 + x < 0.50

User Radka
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

The correct inequality that represents the range of possible pounds purchased is "0.41 < 3.40/x < 0.50".

Since the cost per pound of bananas is greater than $0.41 and less than $0.50, we can write the inequality as:

0.41 < cost per pound < 0.50

Since Sarah pays $3.40 for x pounds of bananas, we can find the cost per pound by dividing the total cost by the number of pounds:

cost per pound = 3.40 / x

Combining these two inequalities, we get:

0.41 < 3.40 / x < 0.50

So the range of possible pounds purchased is represented by the inequality "0.41 < 3.40/x < 0.50".

User Paulius
by
7.6k points