The correct inequality that represents the range of possible pounds purchased is "0.41 < 3.40/x < 0.50".
Since the cost per pound of bananas is greater than $0.41 and less than $0.50, we can write the inequality as:
0.41 < cost per pound < 0.50
Since Sarah pays $3.40 for x pounds of bananas, we can find the cost per pound by dividing the total cost by the number of pounds:
cost per pound = 3.40 / x
Combining these two inequalities, we get:
0.41 < 3.40 / x < 0.50
So the range of possible pounds purchased is represented by the inequality "0.41 < 3.40/x < 0.50".