93.6k views
5 votes
A 6-pack of plastic flower pots costs $19.55. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

2 Answers

6 votes

Answer:3.26

Explanation:

If 19.55 is 6 flowers do 19.55/6

User Joseph DeCarlo
by
6.8k points
0 votes

Answer:

The unit price is $3.25

Explanation:

To find the unit price you must divide.

19.55/6 = $3.25

User Trefex
by
7.8k points