194k views
2 votes
PLEASE!!! THIS IS URGENT!!! ‼️

- Show all of your work!!

Yogi’s Yogurt may be bought individually for $1.09 each, as a package of 6 for $6.39, or as a package of 12 for $12.99. Determine which is the best to buy and justify your answer!!!

2 Answers

7 votes

Answer:

Explanation:

Let's compare all of them to the package of 12, as multiplication is far easier than dividing any of the values.

The pack for 12 is 12.99

The pack of 6 times 2 (two packs is 12 yogurt) is 6.39 times 2, which is 12.78$.

Individually times 12 (1 yogurt times 12 is 12 yogurt) is 1.09 times 12, which is 13.08$.

The best to buy is two packs of six.

Alternatively, you can divide them all by 12 and figure out their individual prices.

Individual: 1.09$

6.39 / 6 = 1.07$

12.99 / 12 = 1.08$

Again, the package of 6 is the best deal.

User Astrit Spanca
by
8.7k points
1 vote

To determine which option is the best to buy, we need to calculate the unit price of Yogi's Yogurt for each option.

Option 1: Buying individually

Unit price = $1.09

Option 2: Buying a package of 6

Unit price = $6.39 ÷ 6 = $1.065

Option 3: Buying a package of 12

Unit price = $12.99 ÷ 12 = $1.0825

Based on the calculations above, we can see that buying a package of 6 is the best option as it has the lowest unit price of $1.065 per yogurt. Therefore, it is more economical to buy Yogi's Yogurt in packages of 6 rather than individually or in packages of 12.

User Michel Kansou
by
7.4k points