15.5k views
4 votes
a store sells different flavors of fudge candy Mary spends $18.20 on 3 1/2 pounds of peanut butter fudge what is the rate in dollars per pound for the fudge that mary bought?

User Vasyl
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$5.20 per pound

Explanation:

$18.20 / 3.5 pounds = $5.20 / pound

User Josh Brody
by
7.4k points