Answer:
0.28
Step-by-step explanation:
The formula to calculate the absorbance of a solution is given by:
A = ε * l * c
Where:
A = absorbance
ε = molar absorptivity (L/mol cm)
l = pathlength (cm)
c = concentration (mol/L)
The molar absorptivity of the solute at 500 nm is 252 M^-1cm^-1, and the concentration of the solute in the solution is 0.00140 moles in 500.0 mL, so c = 0.00140 / 0.500 = 0.0028 M.
A = ε * l * c = 252 M^-1 cm^-1 * 4.00 mm * 0.00280 M = 2.16
So, the absorbance in a 4.00 mm pathlength cell would be 2.16.