Answer: The simple interest on 16000 at 5% per annum for 1.5 years is calculated as:
I = P * r * t
I = 16000 * 0.05 * 1.5
I = 1200
The compound interest on 16000 at 5% per annum compounded half yearly for 1.5 years is calculated as:
A = P * (1 + r/n)^(nt)
A = 16000 * (1 + 0.05/2)^(2 * 1.5)
A = 16000 * (1.0253)^3
A = 16000 * 1.07897
A = 17253.576
The difference between the compound interest and simple interest is:
17253.576 - 1200 = 16053.576
So the difference between the simple interest and compound interest is 16053.576.
Explanation: